Gönderen Konu: ''ROLE PLAY'' KONUSU HAKKINDA  (Okunma sayısı 356 defa)

MadlenBaba

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 88
  • Native UO Owner MadlenBaba
    • Profili Görüntüle
    • Native UO
''ROLE PLAY'' KONUSU HAKKINDA
« : 21 Ağustos 2017, 15:39:58 »
Merhaba arkadaşlar. ROLE PLAY konusunun altına açacağınız tüm başlıklar Role Play ile alakalı olmak zorundadır. Aksi taktirde başlığınız Doğru konu altına taşınacak veya silinecektir.

Bu alanda Role Play ile alakalı her şeyi paylaşabilirsiniz.Role Play nedir ?

Role Play: Türkçe manası ile rol yapmak demektir. Aslında bir tiyatroculuk işidir. Günümüzde FRP (Fantastic Role Play - fantastik rol yapma) ve MMORPG türü oyunların artışının yegâne sebebi ise bu tür oyunlara olan arz ve talepten kaynaklanmaktadır. Bunların başlıcaları Ultima Online, World of Warcraft, Lineage, Everquest, Knight Online vb. dir. Adı geçen bu tür oyunların hepsi aslında rol yapmak amacı ile yapılmış oyunlardır...

Peki Neden Ultima Online?

İnsanların aklında internetin yaygınlaşması ile gelen bir konu, "sanal dünyada yaşamak" tır. Birçok filme de konu olan bu fikir, Origin Firması tarafından ilk defa başarılmıştır. Ultima Online adını verdikleri sanal dünyada yaşamı sağlamak için geliştirilen bu oyun şu anda popüler olan bütün Online oyunların anasıdır aslında. Peki, neden hala UO dersek; Ultima Online' ın özelliği aslında bir çok insanın ilgisini çekecek bir zaman ve mekânda geçmesinden öte gelir. Bununla birlikte Script sistemi birçok şeyi mümkün kılabilir. Kısacası hala Ultima’ nın seçiliyor olmasının tek sebebi insanların bu oyun üzerinde keyfe keder değişiklikler yapabiliyor olmasından başka bir sebep değildir...

Nereden Çıktı Bu Role Play İşi?

İlk olarak 19' uncu yüzyılda J. J. R. Tolkien ilk fantastik kurgu kitabını yazdı: Orta Dünya Efsaneleri. Orta Dünya' nın yazılma amacı çok farklı olabilirdi. Lâkin ana sebep, yaşadığımız dünyadan memnun olmama ve daha başka dünyalar olabileceğini hayal etmekten öte bir şey değildir. Üstat Tolkien' in eserleri sayesinde dünyada yeni bir edebiyat biçimi veya daha doğrusunu söyleyecek olursak, yepyeni bir akım oluştu: Fantastik Kurgu... İşte bütün bu olanların ardından birçok fantastik kurgu yaratıldı. Bunlardan en bilinenleri: Ejderha Mızrağı Efsaneleri, Dark Sun, Unutulmuş Diyarlar, Ravenloft vb.

Ayrıca Ultima' nın kendi fantastik kurgusu vardır. Yani Britain denilen büyük şehir aslında İngiltere değildir. Daha sonra gene 19' uncu yüzyılın ortalarında psikiyatrlar bazı hastalarında yeni bir şey denemeye başladılar. Mesela hastalarını Orta Dünyada' ymış gibi yaşamalarını telkin eden psikologlar çıktı ortaya. Bu hastalar üzerinde çok olumlu etkiler yarattı ve çok hızlı bir iyileşme söz konusu oldu. Daha sonra tedavileri biten hastalar bu küçük oyunu çevrelerine yaymaya, oynamaya ve oynatmaya başladılar. İşte bu da RP' nin veya FRP' nin doğuşu olarak yorumlanır.

Genellikle bu oyuna ilk başlayan kişiler, oyunun amacını veya sonucunu çok merak ederler ve aldıkları cevabı yadırgarlar. Oyunun belirgin bir sonu yoktur; yani oyun, oyuncular istemediği sürece bitmez. Çünkü oyunun amacı, aynen gerçek hayattaki gibi yaşamaktır. Tabi tek amaç hayatta kalmak da değildir. Çünkü iyiliğin temsilcisi bir Paladin' in (şövalye) tehlike anında kendi hayatını gerekirse arkadaşları için feda etmesinden daha doğal bir durum olamaz. Tabi bir hırsız da aynı şekilde, arkadaşlarını satar ve gerçekte kötü bir şey olan çalmak eylemini yapar...

Peki Neden Rol Yapmalıyım?

Aslına bakacak olursak bu oyunu oynayan herkes öyle ya da böyle rol yapmaktadır. Kimisi savaşçı, kimisi büyücü, kimisi de dilenci rolü yapmaktadır. Herhalde bu güne dek, herhangi bir fantastik karaktere bir özelliğinden dolayı deyim yerindeyse hayran olmuşsunuzdur. Onun gibi olmak istemişsinizdir. İşte Role Play sayesinde tamamen o gibi olmak ve hatta daha iyi olmak mümkündür.

Rol yapmak mantık ve yaratıcılık işidir, hayal gücünüze göre aşırı zevkli olaylar yaratabilir ve eğlenebilirsiniz. Size bir arkadaşın yaşamış olduğu küçük bir anı ile Role Play mantığının ne olması gerektiğini onun ağzıyla anlatacağım:
Native UO Owner MadlenBaba